...
PRAK Sokhonn
CURRICULUM VITAE
Date of Birth
03 May 1954
Place of Birth
Phnom Penh, Cambodia
Marital Status
Married with 3 children

EDUCATION
1972 | 1975
  • Law Studies in Phnom Penh, Cambodia
| 1989
  • Diploma of the International Institute for the Training of Journalists in Budapest
| 1993
  • Diploma of the International Institute of Public Administration in Paris (International Relations Section)
| 2001
  • Diploma of the Center for Diplomatic and Strategic Studies in Paris

September 2018 | Present
  • Deputy Prime Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation.
April 2016 | September 2018
  • Senior Minister, Minister of Foreign Affairs and International Cooperation
  • Chairman of the National Coordination Committee for UN-Peace Keeping Operations Mission
  • Chairman of Information Research and Analysis Group of the Office of the Council of Ministers.
September 2013 | April 2016
  • Minister of Posts and Telecommuni-cations
  • Vice-President of the Cambodian Mine Action and Victim Assistance Authority (CMAA)
  • Chairman of the National Coordination Committee for UN-Peace Keeping Operations Mission
  • Chairman of Information Research and Analysis Group of the Office of the Council of Ministers.
December 2011 | 2012
  • President of the Eleventh Meeting of States Parties to the Anti-personnel Mine Ban Convention (11MSP)
2009 | 2013
  • Minister Attached to the Prime Minister
  • Advisor to the Prime Minister
  • Secretary of State of the Office of Council of Ministers
  • Vice-President of the Cambodian Mine Action and Victim Assistance Authority (CMAA)
  • Chairman of the National Coordination Committee for UN-Peace Keeping Operations Mission
2004
  • Advisor to the Prime Minister
  • Secretary of State of the Office of Council of Ministers
  • Second Vice-President of CMAA
  • Chairman of the National Coordination Committee for UN-Peace Keeping Operations Mission
2003
  • Advisor to the Prime Minister
  • Deputy Secretary-General of the Royal Government of Cambodia
1999
  • Ambassador to France, Belgium, Holland, Austria, Denmark, Sweden, Finland, EU and the Office of the UN in Geneva
1993 | 1998
  • Advisor to the Prime Minister
1993
  • Spokesman of the Royal Cambodian Armed Forces  (RCAF)
  • Chief of the Army‘s Information Service
1986 | 1992
  • Deputy Editor-in-Chief of the Army Newspaper
1979 | 1986
  • Journalist of the Army Newspaper
1979
  • Entry into Army Service



RANK IN ARMY

  • 4-Star General

DECORATION

  • Medal of National Merit, Mohasereiwaddh of Kingdom of Cambodia
  • Medal of the National Defence and the Protection of Homeland
  • Officier dans l‘Ordre National de la Légion d‘Honneur”

LANGUAGES

  • Khmer (native)
  • French
  • English