On the morning of 12 March 2025, Her Excellency EAT Sophea, Permanent Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, received a courtesy call by Her Excellency Kristiina Kuvaja-Xanthopoulos, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Finland to Kingdom of Cambodia, with residence in Bangkok, Thailand.
During the meeting, Her Excellency Permanent Secretary of State extended her warm congratulations to Her Excellency Kristiina Kuvaja-Xanthopoulos on her appointment as the new Finnish Ambassador to Cambodia. She expressed her deep appreciation to the Finnish Government for its invaluable assistance to Cambodia, particularly in the areas of agriculture, demining, land administration and the Extraordinary Chambers in the Courts of Cambodia.
Both sides noted with great satisfaction with the fruitful outcomes of the first bilateral consultations between the Foreign Ministries of Cambodia and Finland and discussed the possibility of holding the second consultation at a mutually convenient time.
The discussions also covered potential areas for further cooperation between the two nations, regional and global issues of shared interest and concern.