On March 21, 2025, His Excellency Ambassador Keo Chhea, Permanent Representative of Cambodia to the United Nations, attended a high-level event to celebrate “World Day for Glaciers” and “World Water Day”, which was co-organized by Barbados, Canada, Peru, Senegal, Singapore, Tajikistan, Switzerland, United Arab Emirates as well as UNESCO, WMO, UNDESA, UNDP, UNDRR, UN-Water, IAEA, IUCN and UNU-INWEH, with the participation of more than 100 member states.
The meeting highlighted concerns over the rapid melting of glaciers and the decline of freshwater resources in ecosystems, emphasizing the urgent need for effective water-related adaptation strategies and proactive early warning systems. Furthermore, the meeting also called for enhanced international cooperation in water resources management, water-related policy-making, and capacity-building, etc.