On the afternoon of Thursday, February 13, 2025, His Excellency PichKhun Panha, Ambassador of the Kingdom of Cambodia to the Russian Federation, accompanied by Mr. Hong Samedy, Commercial Attaché of Cambodia to the Russian Federation, received Mr. Sokolov Yaroslav Alexandrovich, Founder and CEO of TRINITY (Services Company), at the Embassy of the Kingdom of Cambodia to the Russian Federation.
During the meeting, His Excellency Ambassador highlighted the importance of bilateral relations between Cambodia and Russia, especially in trade sector. His Excellency Ambassador requested Russian companies to help finding investment partners to further promote Cambodian potential products to the Russian market, as well as to attract Russian investors to Cambodia.
In response, Mr. Sokolov Yaroslav Alexandrovich expressed his gratitude for the warm welcome and showed great interest in the bilateral relations between Cambodia and Russia, and he will continue to cooperate with the Cambodian side in promoting Cambodian products with its investment partners.
It is also worth noting that TRINITY Global Group has previously sent a representative, Ms. Elena Vasilievna Neznamova, Cleaning Specialist, to meet at the Embassy.