On the afternoon of 28 March 2025, the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation and the Embassy of the United States to Cambodia jointly organized a friendly football match to commemorate the 75th Anniversary of the Establishment of Diplomatic Relations between the Kingdom of Cambodia and the United States of America.
The event was attended by His Excellency VONG Meng, Under-Secretary of State of the Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation of Cambodia, and Madam Bridgette L. Walker, Chargé d’Affaires, a.i. of the Embassy of the United States of America to Cambodia. His Excellency Under Secretary of State and Madam Chargé d’Affaires, a.i. delivered short remarks, emphasizing the enduring and robust partnership between the two nations. They highlighted the long-standing history of cooperation and reaffirmed their shared commitment to further strengthening bilateral relations and advancing collaboration to new heights.