At the Special Emergency ASEAN Foreign Ministers’ Meeting in the aftermath of the earthquake in Myanmar and Thailand on 30 March 2025, H.E. PRAK Sokhonn, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign Affairs and International Cooperation, conveyed Cambodia’s prayer and heartfelt condolences to the governments and peoples of Myanmar and Thailand for the tragic loss of lives and widespread devastation caused by the recent earthquake. He expressed deep sympathy to all affected families and gratitude to the governments of Thailand and Myanmar for the support rendered to Cambodian nationals caught in the disaster.
H.E. PRAK Sokhonn reaffirmed Cambodia’s unwavering solidarity with the ASEAN family and announced an initial emergency assistance of USD 100,000 to Myanmar, along with a commitment to explore further contributions to the regional relief efforts in accordance with the needs on the ground. He welcomed the activation of ASEAN disaster response mechanisms and international support, and called for a ceasefire in Myanmar to focus on peace and ensure that urgent humanitarian aid reaches those in need.
Cambodia remains steadfast in supporting ASEAN’s collective response under Malaysia’s chairmanship during this difficult time.